EFES YEDİ UYUYANLAR

Efes Antik Kenti gezi alanı dışında kalan Yedi Uyuyanlar Mağarası’na ulaşmak için Meryem Ana yolundan gitmelisiniz. Panayır dağı eteklerinde bulunan bölge yedi gencin uyuduğu yer olarak bilinir. Hem İslam Dininde hem de Hristiyanlıkta zikredilir.

Yedi Uyuyanlar Mağarası konum olarak yol kenarına yakındır. Arabanızla geldiyseniz aracınızı uygun bir yere park edebilir hemen gezmeye başlayabilirsiniz. Girişte otopark için uygun alan ve gözlemeciler var. Giriş Efes ve Meryem Ana’nın aksine ücretsiz. Çok büyük bir alan değil. Yapılara zarar verilmemesi amacıyla asıl gömü odası ziyarete kapalı durumdadır. Parmaklıklardan ileriyi ne kadar görebilirseniz o kadar.

Girişte bulunan tanıtım tabelasına bakarak biraz hikayesinden bahsedelim. Milattan Sonra 250 yılı civarında İmparator Decius zamanında yaşayan 7 Hristiyan genç vardır. Bunların isimleri: Maltha, Malchus, Martinianus, Dionysius, Yohannes, Serapion ve Konstantinus’tur. İslami kaynaklarda ise bu isimler farklıdır. Şöyle ki: Debernuş, Mesliha, Kafeştateyyus, Sazınuş, Mekselina, Mermuş, Yemliha ve köpekleri Kıtmir. Bu 7 genç, imparatorun tanrılaştırdığı bir tapınağa kurban sunmayı reddederler. Bunun üzerine ölüm tehdidi alan gençler bir mağaraya sığınırlar. İmparator, mağaranın girişine duvar örülmesini emreder. Gençler uyanır ve herşeyden habersiz şekilde yiyecek almak için kente giderler. Ekmek almak için fırına giren ve parayı uzatan Yemliha artık Decius’un (249-251) değil II. Theodosius’un (408-450) zamanında olduğunu öğrenir. Yani arkadaşlarıyla yalnız bir gece değil 200 sene uyudukları gerçeğini görür. Hristiyanlık da Roma İmparatorluğunun her yerine yayılmıştır artık. Yemliha mağaraya girip durumu arkadaşlarına anlatınca gençler tekrar uyumaya karar verirler ve bir daha uyanmazlar. Yedi gencin ölümünden sonra büyük bir cenaze töreni düzenlendiği ve mezarların bulunduğu bu bölgeye kutsal kabul edilip büyük bir klise inşa edildiği söylenir. Bölgede yapılan kazılar sonrasında birçok mağara ve duvarlara yazılmış yazıtlar bulunur.

Efes ve Meryem Ana bölgesini ziyaret ediyorsanız ekstra yol katetmeden küçük bir mola ile bölgeyi gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın