Mark Knopfler

Mark Knopfler yıllardır dinlediğim, çok sevdiğim bir müzisyen. Benim gibi 87 ve sonrası doğumluların çok tanıdığı ve dinlediği bir isim değil. Kuşadası lise yıllarımdan turistlere yönelik olan kafelerden duyduğum kulak aşinalığı kazandığım bir müzisyen. Daha sonra merak edip araştırdığımda Dire Straits ve Mark Knopfler’i tanıdım. Mark Knopfler, Dire Straits sonrası yıllardır solo albüm çıkarıyor. Solistliği ve özellikle penasız elektro gitar çalma şekliyle birçok müzisyene ilham kaynağı olmuştur.

Knopfler, 1949 İngiltere doğumlu. Üniversite yıllarında müzik eleştirmenliği, ingilizce öğretmenliği yapmış, geceleri de barlarda çalarak müzik hayatına atılmış.

Mark Knopfler, 1977 yılında abisi David ile birlikte İngiltereli Blues-Rock grubu olan Dire Straits’ i kurdu. İlk single’ları Sultans of Swing ile İngiltere ve Amerika listelerine Top 10 içerisisinde dahil oldular. Albümleri yıllarca dinlendi ve çok sattı. Knopfler, grubun lideri konumundaydı. Şarkıları çoğunlukla o yazdı, solistlik yaptı ve gitar tekniğiyle övgü kazandı. 1980’lerde knopfler albüm çalışıyor bir yandan da filmlere soundtrack hazırlıyordu. 1983’te “Local Hero”, 1984’te “Cal”, 1987’de “Princess Bride”, 1989’da “Last Exit to Brooklyn” ve Başkanın Adamları (Wag the Dog) gibi bir çok film için çalıştı ayrıca bir çok müzisyenin albüm çıkarmasına yardımcı oldu.

Dire Straits

1995’te Mark ve Dire Straits yollarını ayırdı. İlk solo albümü ”Golden Heart”ı 96 yılında çıkaran Knopfler’ın son albümü ”Down The Road Wherever” 2018’de çıktı. Toplam 11 albümü oaln Mark Knopfler’ın detaylı albüm bilgisine https://www.markknopfler.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca detaylı bir çok bilgiye https://www.wikiwand.com/en/ Mark_Knopfler#/Discography adresinden ulaşabilirsiniz.

Mark Knopfler

Knopfler ve Dire Straits albümlerini hemen hemen her gün dinlerim. Tavsiye ederim. İyi dinlemeler.

Bir cevap yazın