Kuşadası

Kuşadası çocukluğumun ve lise yıllarımın geçtiği, ülkemizin en eski turizm kentlerinden biridir. Eski Yeşilçam filmlerinde turistik yerlerde çekilmiş filmlere bakın hep Kuşadası vardır. Sahip olduğu büyük liman sayesinde dünyanın her yerinden en büyük gemilere ev sahipliği yapabilmektedir. Son yıllarda merkezdeki taşlaşma artsa da havasıyla, merkezdeki imkân ve güzellikleriyle, çevresiyle kesinlikle merkeze alıp gitmeniz gereken bir kenttir. Aydın ilimize bağlı Kuşadası ilçesi 2019 verilerine göre 117 bin +- nüfusa sahiptir. Yazın bu nüfus turizm sayesinde 1.5 – 2.0 milyon arasında seyretmektedir.

Kuşadası merkezde görmeniz gereken yerler vardır tabiki…

Antik Yerleşim Yerleri: Pygela, Anaia-Anea (Soğucak)-Kadıkalesi, Panıonion, Neapolis, Ilıca TepeTarihi Eserler: Güvercinada, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı (Kurşunlu Hanı), Kale Kapısı, Roma Hamamı, Kurşunlu Manastırı, Su Kemerleri (Aouaduce), Andız Kulesi, Kale İçi, Kale İçi Camii, Hanım Camii, Hacı İbrahim Camii, Türkmen Camii, Camiatik Camii. Merkezde barlar sokağının üst taraflarına çıkarsanız eski kuşadası evlerini dar sokakları, merdivenleri göreceksiniz.

Plajlar: Merkezde denize girmenizi çok tavsiye etmem sebep olarak bazı lağım borularının denize bağlanması, liman ve marina sebebiyle yat ve gemi atıklarının bulunabilmesini gösterebilirim ancak yine merkezde bulunan güvercinada kayalıklarından temiz denize atlayabilirsiniz ama yüzme bilen kişiler bunu yapmalı ayrıca gazibeğendi tepesine yakın yerlerden denize atlayabileceğiniz az bilinen yerler mevcut. Gelelim plajlara, en meşhuru ve en çok tercih edilen yer Ladies Beach yani Kadınlar Plajı, Pigale Plajı, Güvercinada Plajı (küçük bir alandır), Yılancıburnu Plajı (kestaneler boldur), Yavansu ve Aslanburnu Plajı. Şunu söylemeliyim merkezde tabiki denize girebilirsiniz ancak güzelçamlı, milli park tarafına giderseniz çok çok daha iyi olacaktır. Ayrıca Kuşadasında Mavi Bayraklı 27 nokta bulunmaktadır. Listenin sonunda bu listeyi bulabilirsiniz.

Restoranlar: Merkezde turistik amaçlı birçok restoran bulunmaktadır. Kaleiçinde bulabileceğiniz ve tavsiye edeceğim Saray Restoran (Turistik amaçlı, Türk lezzetlerini iyi alabileceğiniz, kapalı ve açık alanları bulunan, eğlence amaçlı gösterimler sunan bir restoran) gibi restoranlar vardır. Kıyıya yakın yerlerde Balıkçılar kahvesi, hemen karşısında belediyeye ait bir restoran, balık hali ve etrafında bolca balık ekmek yiyebileceğiniz küçük işletmeler, yıllardır aynı yerde bulunan limana yakın camekan alanları olan iyi balık restoranları Kazım Usta Balık, Çam Restoran gibi yerler de vardır. Çarşı boyunca ve liman içerisinde bilinen fast food, kahve restoranları mevcut. Ayrıca merkezdeki kıyı boyunca aralıklı olarak uygun fiyatlı belediyeye ait çay evleri vardır. Bunlara ek olarak Roma Dondurması tarzı yerler de vardır. Midye de yiyebilirsiniz!

Alışveriş: Genellikle alışveriş yapabileceğiniz yerler turistik amaçla tasarlanmış çanta, deri, gerçek ya da sahte ayakkabı, giyim vs yerleri ile doludur. Hediyelik eşya satanlar bolcadır. Merkezde, kaleiçinde böyle yerleri sıkça görürsünüz. Şehirde büyük bir avm yoktur merkezdeki İşhanları içerisinde dükkanlar bulabilirsiniz. İstediğiniz her tarz dükkanların birleştiği küçük bir alan olan Scala Nuova adıyla geçen liman içerisinde de bilindik markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Genellikle alışveriş için şehir içinde bolca yürümeniz gerekecektir yorulacaksınız ama zevkli olacaktır. Şehir dışında söke yolu üzerinde yerleşimler mevcut ve buralarda Kuşadası Avm, Köfteci Yusuf gibi alanlar bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın